
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20 mm |
| Width | 5.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Height | 4.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 4.7 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 500 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Copper |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 300 mA |
| Max Current Rating | 300 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 60 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 5.7 mm |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 60 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Housing Color | White |
| Stack Height | 4 mm |
| Mated Stacking Heights | 8 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Contact Pitch | 0.5 mm |
Stock: 370
Distributors
pcbx
Unit Price$1.66157
Ext.Price$1.66157
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.66157 | $1.66157 |
| 10 | $1.39824 | $13.98240 |
| 25 | $1.28153 | $32.03825 |
| 50 | $1.17456 | $58.72800 |
| 100 | $1.07651 | $107.65100 |
| 300 | $1.03678 | $311.03400 |
| 500 | $0.99852 | $499.26000 |
| 1000 | $0.96641 | $966.41000 |
